Норвезькі студенти півтора року вивчатимуть океан на борту столітнього парусника

У Норвегії стартував унікальний проект – «Морський університет» на борту столітнього парусника Stratraad Lehmkuhl.

Трищогловий барк з командою студентів Бергенского університету на борту здійснить науково-освітню експедицію довжиною в півтора року, щоб розповісти про найважливішу роль океану для майбутнього людства.

На 18 місяців норвезькі студенти стануть не тільки вченими, але і моряками і дипломатами. Вони будуть вчитися ходити під вітрилами, досліджувати і моніторити стан океанів і морів по всьому маршруту, зустрічатися з іншими студентами і просто однодумцями в кожному порту заходу, приймати на борту гостей, проводити дипломатичні та освітні заходи, щоб поділитися отриманими знаннями. Звіти з корабля будуть розсилатися в різні вузи і коледжі.

Експедиція під назвою One Ocean почнеться в серпні 2021 року і завершиться в квітні 2023 року у Бергені тижнем курсів, конференцій і семінарів по морських дослідженнях. За рейс Stratraad Lehmkuhl подолає понад 55 тис. морських миль і відвідає більше 36 портів в різних частинах світу.

Перед самим грандіозним рейсом в історії судна компанія Kongsberg Maritime оснастила історичний вітрильник новітнім обладнанням – системами управління енергоспоживанням, навігації та зв’язку, гібридним генератором і акумуляторними батареями, датчиками і інструментами для океанографічних і погодних досліджень, інноваційним рішенням для передачі даних.

Символічно, що для такої масштабної місії обрано саме Statsraad Lehmkuhl – парусник, який має статус плавучого культурної спадщини, на якому вже більше ста років навчаються майбутні моряки і дослідники. Барк, побудований в 1914 році як навчальне судно для німецького торгового флоту, Норвезька асоціація судновласників придбала в 1923 році. Незабаром вітрильник передали Фонду навчальних судів Бергена, і його місія по обміну знаннями та досвідом триває досі.

Свій навчальний вітрильник є і в Україні. Наша «Дружба» набагато молодше свого норвезького колеги – трищогловий навчальний фрегат побудований в 1987 році на Гданській судноверфі. За своє життя «Дружба» побувала майже у всіх середземноморських і балтійських портах, а в 1990 році – перетнула Атлантику під час спільного радянсько-американського рейсу. Тоді на борту фрегата рука об руку жили і працювали 41 американський і 72 радянських моряків. Шестимісячне плавання «Дружби» в Штати довело, що під вітрилом забуваються будь-які політичні та дипломатичні розбіжності.

На відміну від норвезького барка, сьогодні «Дружба» не борознить моря, а іржавіє біля причалу. Красень-фрегат «встав на прикол» в Одеському порту ще в 1998 році, після не зовсім вдалої спроби перепрофілювати його в пасажирське судно. На борту щорічно проходять практику курсанти молодших курсів Національного університету «Одеська морська академія», проте в море судно не виходило вже більше 20 років.

Весь цей час вітрильник старів, і зараз на його відновлення потрібно більше $ 5 млн. Таких коштів у держави немає, як, очевидно, немає і розуміння, де може знайти своє місце вітрильне судно в сучасних українських реаліях. Можливо, в останньому нам стане в нагоді досвід Норвегії, яка перетворила подібний історичний вітрильник не просто в навчальну базу, а в носій масштабного культурно-соціального послання, що об’єднує людей в різних куточках земної кулі.