Після банкрутства Чорноморського суднобудівного заводу в спорожнілих цехах залишився частково готовий корпус корвета «Володимир Великий», на будівництво якого Україна вже витратила понад 570 млн. Гривень.
Міноборони заспокоює: недобудований корвет нікуди не дінеться, його перевезуть для добудови на інше підприємство. Тим часом співробітники ЧСЗ повідомляють, що збанкрутілий завод ріжуть на метал разом з крановим обладнанням, і перевозити корвет скоро буде нічим.
Нещодавно журналіст Денис Казанський розмістив в мережі фотографії корабля, що іржавіє в покинутому цеху ЧСЗ. За словами журналіста, з ним зв’язалися працівники підприємства, які розповіли, що кранове обладнання, здатне перевезти такий великогабаритний вантаж, як недобудований корвет, вже продали на металобрухт. І така доля загрожує і самому судну.
«За інформацією від співробітників Чорноморського суднобудівного заводу, які мені написали, завод зараз активно пиляють на метал і це обладнання вже фактично знищено власником. Тобто на даний момент взагалі незрозуміло, як будуть перевозити і добудовувати корвет. І все йде до того, що проект просто спишуть і поховають… Ми бачимо, що цехи вже практично повністю розграбовані. І частини недобудованого корвета просто валяються в цих порожніх приміщеннях », – написав Денис Казанський у своєму Фейсбук.
Судячи з цієї картині, є великий ризик, що корабель так і залишиться іржавіти в покинутому цеху, або буде теж розпиляний на метал слідом за заводом ЧСЗ, вважає журналіст.
Недобудований корвет знаходиться на балансі Міністерства оборони України, яке і вирішує його долю. У цьому відомстві ситуацію з кораблем не проясниться, але журналістів лаконічно «заспокоїли».
«Є державна програма добудови судна, корвет нікуди не дінеться», – заявив УНІАН керівник відділу стратегічних комунікацій і моніторингу Міноборони Олександра Гайна.
Будувати корвет «Володимир Великий» на ЧСЗ почали в 2011 році. Процес затягнувся через проблеми з фінансуванням і банкрутством заводу. На момент початку розпродажу майна заводу корпус судна був готовий на 80%, а корабель в цілому – на 32%.
У 2019 м президент Володимир Зеленський пообіцяв, що корабель закінчать до 2023 року. Корвет, за заявами Міноборони, повинні перевезти і добудувати на інший судноверфі. Причому вже по новому, допрацьованого проекту – як багатофункціональний фрегат ближньої морської зони. За інформацією журналістів, право добудувати і спустити судно на воду можуть передати Миколаївському суднобудівному заводу «Океан», проте офіційно підрядника все ще не назвали.
Тим часом, поки «Володимир Великий» покривається іржею в назавжди завмерли цехах ЧСЗ, новий корвет для українських ВМС почали будувати в Туреччині. Про це Володимир Зеленський розповів на святкуванні Дня ВМС в червні. Добудовувати цей корабель будуть в Україні. Очікується, що він буде готовий до кінця 2023 року.
Всього за минулий рік Україна уклала контракти, меморандуми і протоколи про наміри на закупівлю 5 корветів, 8 ракетних і 39 патрульних катерів і озброєння на рекордну суму $ 3,7 млрд. Залишається сподіватися, що в новому українському військовому флоті все ж знайдеться місце (і фінансування ) і для «Володимира Великого».







