Верховний суд Шрі-Ланки постановив, що сінгапурська компанія X-Press Feeders має виплатити 1 мільярд доларів США компенсації за катастрофу з судном X-Press Pear – наймасштабніше забруднення моря в історії країни. Сума має бути сплачена протягом року, можливі й додаткові виплати, йдеться у 361-сторінковому рішенні суду.
Судно MV X-Press Pearl загорілося та затонуло поблизу Коломбо у червні 2021 року. На борту було 1 486 контейнерів, у тому числі 25 тонн азотної кислоти, 297 тонн мазуту та 51 тонна суднового пального. Вогонь спалахнув через витік з контейнера з кислотою. Загасити пожежу не вдалося, судно частково затонуло під час спроби буксирування. Увесь екіпаж – 25 осіб – було евакуйовано.
Пожежа спричинила масштабну екологічну шкоду: понад 80 км узбережжя Шрі-Ланки було забруднено мікропластиком, загинули морські мешканці, а риболовлю призупинили на кілька місяців.
Екологічні організації подали позов як проти судновласника, так і проти влади Шрі-Ланки, звинувачуючи їх у бездіяльності. Суд також розкритикував уряд за недостатню реакцію й закликав розпочати кримінальне розслідування. До ухвалення рішення компанія X-Press Feeders вже виплатила 7,85 мільйона доларів на очищення узбережжя й компенсації. Однак лондонський суд пізніше обмежив відповідальність компанії сумою в $25 млн – Шрі-Ланка оскаржує це рішення.
















