30 квітня 2020 року під час вивантаження в порту «Південний» з судна Stavanger вилилося в акваторію 8,5 тонн пальмової олії. Екологи оцінили збиток для навколишнього середовища в 2,5 мільйона доларів.
Минулого тижня прес-служба прокуратури Одеської області повідомила, що старшому помічнику капітана судна оголосили про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 243 Кримінального кодексу України – забруднення моря речовинами, шкідливими для життя чи здоров’я людей, внаслідок порушення спеціальних правил, що спричинило тяжкі наслідки.
Старпом, який безпосередньо відповідав за розвантаження судна, що не проконтролював, чи закритий вантажний танк по лівому борту, через що і стався витік. За це йому загрожує від двох до п’яти років в’язниці з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Як вказує прокуратура, в результаті забруднення моря державі завдано збитків на 65 млн грн. Судновласнику пред’явлено позов про стягнення завданих збитків. Для забезпечення позову судновласник вже вніс на депозитний рахунок господарського суду Одеської області 26,6 млн грн.
Інцидент зі Stavanger рік тому став причиною гучного конфлікту між Держекоінспекцією України і власником судна, сінгапурської компанією Marino Shipping. За розлив харчового продукту екологи наклали на судновласника штраф як за злив токсичних відходів – 65 млн грн ($ 2,5 млн), а судну заборонили виходити з порту до його виплати.
Керівництво компанії поставило під сумнів оцінку збитку, кажучи, що розлив їстівного харчового масла не заподіяв шкоди морській флорі і фауні. На поверхні води масло залишалося твердим, розлив локалізували боновими загородженнями і повністю зібрали за добу. Глава Держекоінспекції сам стверджував ЗМІ, що «важких наслідків для навколишнього середовища вдалося уникнути».
Відповідно до загальноприйнятої міжнародної практики, погашення накладеного на судновласника штрафу гарантував страхової клуб Р & I Club, але в Держекоінспекції проігнорували цю можливість вирішити проблему. Stavanger протримали в «Південному» понад місяць, судновласник поніс колосальні збитки і оскаржив дії екологів у всіх можливих інстанціях.
















